MALTA - 8 DNI

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Info

PIELGRZYMKA

Dzień I

Transfer Białystok Okęcie

Odprawa na lotnisku przed wylotem. Wylot z Warszawy Liniami Air Malta 19:30

Lądowanie samolotu na lotnisku Luqa na Malcie. Transfer (około 45 minut) do hotelu. ( Uwaga w tym dniu nie mamy kolacji w Hotelu i jest przeniesiona w ostatnim dniu wylotu jako obiad ).

 

Dzień II

Całodniowa wycieczka do Sliemy oraz Rejs Grand Harbour.

Śniadanie

Msza święta ekskluzywnie dla grupy Polskich Pielgrzymów w kościele pod wezwaniem Św. Maksymiliana Kolbe. Podróż autobusem do miejscowości Sliema, skąd statek firmy Capin Morgan zabierze nas na spacer po Wielkim Porcie, trwający około 1,5 godziny.

Podczas wycieczki po wodach Wielkiego Portu, przewodnik będzie opowiadał o historii Zakonu Maltańskiego, fortyfikacjach wybudowanych wokół obecnej stolicy Malty - Valletta - w okresie od czasów, gdy Maltą władali Fenicjanie, Kartagińczycy, Rzymianie aż do okresu panowania na Malcie Brytyjczyków i opuszczenia jej przez armię angielską w roku 1979.

Po zakończeniu naszej żeglugi po wodach portu Marsamxett i Wielkiego Portu, dobijemy do redy w mieście Sliema, gdzie będziemy mieli trochę czasu na spacer. Godz. 15.00 Powrót autokarem do hotelu.

19:00 Obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień III

Całodniowa wycieczka do stolicy Malty Valletta

Do miasta-fortecy Valletta przybywamy około godz. 09.30.

Msza św. kościele Św. Pawła Rozbitka. Zaczynamy zwiedzanie Valletty od wizyty w Ogrodzie Upper Bracca Garden, z którego rozciąga sie wspaniały widok na Wielki Port (Grand Harbour) i leżące na drugim brzegu Trójmiasto, Vittoriosa, Senglea, Cospicua.
Spacerując ulicą Merchand Street docieramy do kościoła zakonnego pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela, który jest obecnie prokatedrą. Zwiedzanie kościoła obejmuje wizytę w Muzeum Katedralnym i wizytę w oratorium kościoła, gdzie możemy podziwiać dwa arcydzieła włoskiego malarza Caravaggio: Ścięcie Św. Jana oraz mniejszy obraz Św. Hieronima. Idąc dalej, oglądamy zabytki Valletty: Bibliotekę Narodowa oraz Pałac Wielkiego Mistrza (z zewnątrz) Valletta: Upper Baracca Garden; ogród położony na murach obronnych w najwyższym punkcie miasta, na bastionie Św. Piotra i Pawła. Z tego niewielkiego ogrodu rozciąga sie piękny widok na Wielki Port i fortece rycerzy Zakonu Maltańskiego. Zobaczymy tu również wiele rzeźb, między innymi sławną rzeźbę Antonio Sciortino, Paryscy Ulicznicy. Z ogrodu widać piękną panoramę Malty wraz ze starą stolicą, Mdina oraz znajdującą się tam Katedrą Św. Pawła i Piotra.

Kościół kolegiata Św. Pawła Rozbitka (Collegiate Parish Church St Paul’s Shipwrack)

Początki kościoła sięgają roku 1570. Obecna formę przybrał on po przebudowie w roku 1680 przez wybitnego architekta maltańskiego, Lorenzo Gafa oraz przebudowaniu fasady w 1885 według projektu maltańskiego architekta (a zarazem lekarza, filozofa i artystę, Nicolao Zammit). W kościele, w kaplicy po prawej stronie przy głównym ołtarzu znajduje się część kolumny z Rzymu, przy której został ścięty Apostoł Narodów. W głównym ołtarzu możemy podziwiać dzieło malarza Matteo Perez d’Aleccio W bocznym ołtarzu znajduje sie również relikwiarz z fragmentem ręki Św. Pawła.
Kościół Zakonu Maltańskiego, czyli kon-katedra Św. Jana Chrzciciela

Jest to bez wątpienia najważniejszy i najpiękniejszy kościół w fortecy Valletta. Został on zbudowany w latach 1573-78 na polecenie Wielkiego Mistrza Zakonu, Jean de la Cassiere, jako centrum religijne i duchowe rycerzy Zakonu Maltańskiego. Obecnie pełni on obecnie funkcje kon-katedry.

Kościół Św. Jana w Valletta to prawdziwy klejnot architektury, który koniecznie trzeba zobaczyć odwiedzając Maltę. Stworzona przez maltańskiego architekta Gerlomo Cassara w XVI wieku zadziwia niesłychanie bogato urządzonym wnętrzem, zaprojektowanym w latach 1660-80 przez włoskiego artystę Matteo Pretti na zlecenie Wielkiego Mistrza, Raphaela Cottoner (1660-63). Prace kontynuowano za rządów jego brata, Nicolao Cottoner, 1663-80. Posadzka świątyni jest jednocześnie cmentarzem ponad 300 rycerzy maltańskich, spoczywających pod niezwykle bogatymi marmurowymi płytami epitafijnymi. W przykatedralnym muzeum znajdują sie dwa autentyczne obrazy Caravaggio –“Ścięcie Jana Chrzciciela” i “Święty Hieronim”. Zobaczymy również XVIII wieczne gobeliny z fundacji Wielkiego Mistrza, Ramon Perellos de Rocaful, 1697 – 1720, szaty W przykatedralnym muzeum znajdują sie dwa autentyczne obrazy Caravaggio –“Ścięcie Jana Chrzciciela” i “Święty Hieronim”. Zobaczymy również XVIII wieczne gobeliny z fundacji Wielkiego Mistrza, Ramon Perellos de Rocaful, 1697 – 1720, szaty liturgiczne oraz malarstwo sakralne. Biblioteka Narodowa Malty (z zewnątrz)
Biblioteka została założona w okresie panowania Wielkiego Mistrza Emmanuel de Rohan, 1775-97.

Tu mieści sie archiwum Zakonu Maltańskiego, kolekcja starodruków oraz księgozbiory pozostałe po rycerzach zakonnych.

Pałac Wielkich Mistrzów Zakonu Maltańskiego;

Jest to jedna z najważniejszych budowli dla historii Zakonu, kolejna rezydencja zaprojektowana przez Gerolamo Cassara w 1571 na zlecenie Wielkiego Mistrza Pietro del Monte, 1568-72 i oddana do użytku w 1576 roku. Aż do końca rządów joannitów na wyspie w 1798 r. była siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu.

Obecnie Pałac jest siedzibą Parlamentu Malty, tu mieszczą sie pokoje reprezentacyjne Prezydenta Republiki oraz zbiory dzieł sztuki, udostępnione dla publiczności.

Freski w salach reprezentacyjnych pokazują historie Zakonu Maltańskiego na wyspie Rodos, skąd rycerze przybyli na Maltę oraz znany cykl “Wielkie Oblężenie w 1565 roku”, namalowany przez włoskiego malarza Matteo Perez d’Aleccio I sławiący dzielność rycerzy podczas walk o Maltę.

W Sali gdzie zbierała sie kapituła Zakonu podziwiać możemy cykl wspaniałych gobelinów “Kontynenty Świata” pochodzących z początku XVIII wieku.

W Pokoju Ambasadorskim obejrzymy portrety europejskich władców z XVIII wieku oraz wspaniale meble.

Teatr Manuela (Manoel Theatre – z zewnątrz)

Jest to teatr założony przez Wielkiego Mistrza Antonio Manoel de Vilhena, 1722-36. Prace rozpoczęto w 1731 roku i do dzisiaj zachowało sie wiele oryginalnych detali architektonicznych. Odbywają sie tu obecnie występy Orkiestry Filharmonii Maltańskiej oraz występy gościnne zespołów teatralnych z innych państw.

Przerwa obiadowa.

Osoby, które chciałyby cos zjeść mogą to zrobić w restauracji na wolnym powietrzu w centrum miasta, inne mogą pospacerować po mieście. Obiad nie jest częścią programu zwiedzania Valletty, ale można go zjeść w jednej z restauracji na wolnym powietrzu w centrum miasta. Przewodnik zwykle rezerwuje miejsca dla osób chcących cóś zjeść lub choćby napić sie czegoś i odpocząć.

Czas wolny; około 1 – 1,5 godziny

Proponujemy Państwu spacer po fortecy Valletta na własna rękę. Warto zapuścić sie w boczne wąskie uliczki fortecy i obejrzeć piękna barokową architekturę pozostawioną przez budowniczych Zakonu Maltańskiego. Powrót do hotelu, Obiadokolacja i nocleg

 

Dzień IV

Całodniowa wycieczka do starej stolicy Malty MDINA; wizyta w Grocie Św. Pawła w mieście Rabat

Wyjazd z hotelu planujemy o godzinie 08.30

Pierwszym obiektem naszej wizyty jest słynna rotunda w mieście Mosta. Forma tej potężnej budowli nawiązuje do rzymskiego Panteonu. Posiada on jedna z największych kopul w Europie. Kościół został zbudowany w latach 1833 – 1860 wspólnymi silami mieszkańców miasta. Potężna kopuła rotundy jest jedną z największych w Europie. Większe jedynie są kopuły tak sławnych budowli jak bazylika Św. Piotra w Watykanie katedra Św. Pawła w Londynie. Kościół w miejscowości Mosta, pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny został zbombardowany przez lotnictwo niemieckie 9 kwietnia 1942 roku. Ćwierćtonowa bomba, której replikę można zobaczyć w pomieszczeniu obok zakrystii przebiła kopule, uderzyła w posadzkę i… nie eksplodowała. Na Malcie fakt ten uważany jest za cudowne ocalenie kościoła przez najświętszą Maryję Pannę.

Mdina była stolicą Malty już od niepamiętnych czasów. Wzgórze, na ktorym usytuowane jest miasto było zamieszkałe najprawdopodobniej już w okresie neolitu. W okresie dominacji fenickiej, a później kartagińskiej Mdina została opasana pierścieniem murów obronnych stanowiących odpór dla potencjalnych wrogów.

W epoce rzymskiej powstało tu wiele budowli, o czym świadczą fundamenty odkopane w mieście. W części zwanej obecnie Rabat zbudowano kościół parafialny pod wezwaniem Apostoła Narodów, a pod jedną z kaplic tego kościoła znajduje sie grota, w której według tradycji przebywał Św. Paweł, po rozbiciu sie na wyspie. Właśnie w tej kaplicy, w której modlił sie Św. Jan Paweł II odprawiona zostanie msza ekskluzywnie dla naszej grupy.

W czasie dominacji arabskiej wyodrębniono cześć miasta, wzniesiono potężniejsze mury i nazwana ją Mdina, co znaczy po arabsku miasto za murami obronnymi, czyli fortecę. Pozostałą część miasta nazwano Rabat, czyli przedmieście.Grota Św. Pawła w Rabat, Msza w kościele Św. Pawła znajduje sie pod kościołem parafialnym pod wezwaniem Św. Pawła w Rabat. Według tradycji apostoł przebywał w niej po rozbiciu sie na Malcie w roku 60 AD, jak opisują to Dzieje Apostolskie, rozdział 27 i 28. W tej grocie modlił sie również Św. Jan Paweł II podczas swej pielgrzymki pontyfikalnej w 1990 roku. Grota znajduje sie w pobliżu korytarzy katakumb fenickich, które zostały przerobione po części na pomieszczenia gospodarcze i składy dla towarów już na początku XX wieku. Cześć z nich zachowała sie w oryginalnym stanie i dzisiaj są one udostępnione do zwiedzania.

Katedra w starej stolicy Malty, Mdina (wraz z Muzeum Katedralnym).

Katedra pod wezwaniem Św. Pawła i Piotra w Mdinie jest głównym kościołem biskupim archidiecezji Malty. W miejscu, na którym została ona wzniesiona znajdowały sie inne budowle sakralne z okresu przed dotarciem chrześcijaństwa na wyspę. Według legendy tu znajdowała się rezydencja Publiusza, rzymskiego gubernatora wyspy i tu Apostoł Paweł uzdrowił jego ojca, jak opisują Dzieje Apostolskie. Aby uwiecznić to wydarzenie zbudowano właśnie w tym miejscu pierwszą świątynię chrześcijańską. W okresie panowania Islamu na Malcie (870 – 1090) znajdował sie na tym miejscu meczet. Po zdobyciu Malty przez Normanów tu właśnie powstała Katedra.

Budowla została zburzona przez potężne trzęsienie ziemi w roku 1693 i odbudował ja w latach 1693 – 1702 maltański architekt Lorenzo Gaffa. Jedynie główna absyda katedry pochodzi ze starszego okresu i została włączona w bryle obecnej świątyni.

W katedrze znajduje sie wiele wspaniałych dziel sztuki; obrazy Mattia Pretti, ikona stanowiąca cenną pamiątkę z okresu pobytu Zakonu Maltańskiego na Malcie, przywieziona tutaj z wyspy Rodos, a która według legendy została namalowana przez ewangelistę Łukasza.

Po zwiedzeniu katedry udamy sie do położonego tuż obok Muzeum Katedralnego. Znajdują się tu wspaniale zbiory sztychów niemieckiego artysty epoki Renesansu, Albrechta Durera, kolekcja sreber kościelnych i świeckich, kolekcja malarstwa sakralnego oraz monet bitych przez Zakon Maltański. Warto poświecić trochę czasu na zapoznanie sie z tak wspaniałymi dziełami sztuki sakralnej Malty.

Czas na kawe lub lunch ( indywidualnie)

Centrum Rzemiosła i Rękodzieła na dawnym angielskim lotnisku wojskowym

Po przerwie obiadowej będziemy mieli trochę czasu na lżejszą część programu. Zaprosimy Państwa do zwiedzenia wioski rzemieślniczej, usytuowanej na terenie byłego angielskiego lotniska wojskowego. Znajdują sie tu obecnie warsztaty produkujące lokalne wyroby. Maltańczycy chlubią sie filigranami ze srebra; bardzo popularna pamiątka z wyspy jest krzyż maltański wykonany ze srebra właśnie w technice filigranowej oraz wyroby ze szkła, których tradycja sięga jeszcze epoki fenickiej.

Powrót do hotelu

19:00 Obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień V

Całodniowa wycieczka na wyspę GOZO.

Na tropach tajemnic megalitów i religii prehistorycznych.

Wyjeżdżamy z hotelu o godz. 08.15. Po krótkiej, 30-to minutowej podróży docieramy do portu.

Cirkewwa, z którego przepływamy promem (około 25 min) na wyspę Gozo, mniejsza niż Malta, gdyż licząca zaledwie 70 km 2. Natychmiast rzuca się w oczy, że wyspa jest bardziej zielona, nie tak gęsto zaludniona i spokojniejsza niż Malta. I rzeczywiście, Gozo jest ulubionym miejscem zagranicznych rezydentów, którzy tu właśnie szukają bardziej spokojnego życia. Po dotarciu do portu na Gozo, Mgarr, przesiadamy sie do lokalnego autobusu, którym będziemy kontynuować dalej naszą podróż.

Pierwszym zabytkiem, który zwiedzimy jest świątynia megalityczna Ġgantija. Jest to jeden z najważniejszych obiektów archeologicznych, wpisany w 1980 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (World Heritage List).

Pragniemy pokazać Państwu Ġgantije, najstarszą wolnostojąca budowle sakralną Morza Śródziemnego, zbudowaną w okresie 3600 – 2500 p.n.e. Nie tylko z punktu widzenia archeologii, historii architektury, ale przede wszystkim z punktu widzenia historii wyobrażeń religijnych, mitologii i symboli. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o motywacje wzniesienia tak potężnej świątyni, w okresie, gdy nie używano nawet najprostszych narzędzi metalowych. Sanktuaria megalityczne na Malcie i Gozo są istotnym ogniwem w ciągu rozwoju świadomości sacrum i pojmowania odwiecznych pytań o sens egzystencji.

Oglądając potężne bloki kamienne, z których wzniesiono te sanktuaria nie sposób nie zadumać się nad niezwykłymi zdolnościami ludności zamieszkującej Gozo w IV tysiącleciu p.n.e., Ich refleksji nad odwiecznymi pytaniami nurtującymi człowieka od tysięcy lat oraz symbolami, za pomocą, których starano sie wyrazić przemyślenia nad tymi pytaniami.

Po zwiedzeniu świątyni Ġgantija udajemy sie na przeciwległy zakątek wyspy. Msza w sanktuarium pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Ta’ Pinu; godz. 11.00. Sanktuarium pielgrzymek Ta’ Pinu, nawiedzili papieże Św. Jan Paweł II w 1990 roku i Benedykt XVI w 2010 roku, podczas swoich wizyt pontyfikalnych na tej niewielkiej wyspie.

Ta’ Pinu jest znane z powodu objawień, których w 1889 doznała wieśniaczka z pobliskiej wsi Għarb, Carmena Grima. Glos Maryi nawoływał ją do modlitwy i zbudowania większego sanktuarium, niż te od dawna już istniejące. Łaski oraz cudownie uzdrowienia, które stały sie udziałem modlących sie na tym miejscu szybko rozsławiły imię sanktuarium, które wybudowano w latach 1922-32 w stylu neo-normańskim. Wnętrze kościoła zachwyca piękna, ciepła barwa kamienia wapiennego, który został użyty do budowy sanktuarium, a który pochodził z pobliskiego kamieniołomu.

Nasza wyprawa prowadzi dalej do zachodniej części wyspy, do uroczego zakątka w Dwejra, gdzie znajduje sie Lazurowe Okno, potężna skala, w której fale morskie wypłukały na przestrzeni tysięcy lat coś w rodzaju potężnego “gotyckiego okna”. Z pobliskiego Wewnętrznego Jeziora możemy przeprawić sie łódeczką i obejrzeć od strony morza Lazurowe Okno wraz z pobliskimi grotami.

Niedaleko Lazurowego Okna znajduje się Grzybna Skała wyglądająca jak potężny głaz rzucony w morze przez cyklopa. Właśnie na tej skale rosła tajemnicza roślina, której Zakon Maltański używał, jako panaceum na wiele chorób a na zbieranie, której miał bacznie strzeżony monopol. Warta żołnierzy Zakonu Maltańskiego nie dopuszczała nikogo do tej pilnie strzeżonej tajemnicy.

Przy Lazurowym oknie kręcono sceny filmu “Odyseja”, a w pobliskich kamieniołomach sceny zdobycia Troi.

Zwiedzamy również stolice wyspy Victoria-Rabat, miejsce zamieszkałe już od czasów neolitycznych. W epoce brązu wzgórze wznoszące sie w pobliżu miasta zostało ufortyfikowane, a w okresie panowania Fenicjan i Rzymian powstała tu forteca, zwana il Castello. Została ona dodatkowo rozbudowana w okresie panowania Arabów, a w czasach pobytu Zakonu Maltańskiego wzmocniono mury obronne i zbudowano potężne bastiony. Mimo to forteca została zdobyta w roku 1551 przez tureckich najeźdźców, a mieszkańcy wyspy uprowadzeni w niewolę.

Zwiedzimy również Katedrę Diecezji Gozo, pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, która była wielokrotnie przebudowywana, a swoją obecną formę zawdzięcza maltańskiemu architektowi Lorenzo Gaffa, 1638 – 1703.Podczas zwiedzania proszę zwrócić uwagę na kopułę, spoglądając na nią od wnętrza katedry. Jest ona namalowana, co stanowi świetny przykład malarstwa iluzjonistycznego (trompe l’oeil), wywołującego wrażenie trójwymiarowości.Przerwę obiadowa planujemy w zatoce Xlendi, niezwykle malowniczym zakątku na południowym wybrzeżu Gozo. W tej zatoce również kręcono filmy, m in. fragmenty “Troi” z Bradem Pittem w roli Achillesa.

Zawitamy również do Centrum Rękodzieła Gozytanskiego, gdzie możemy obejrzeć gozytańskie wyroby, z których słynie wyspa; koronki, ręcznie tkane swetry, kilimy i inne wyroby tekstylne.

Zaprosimy Państwa również na degustację lokalnych przysmaków: gozytańskie wina, sery, słodycze, marmolady, likiery.

Po wizycie na wyspie Gozo, przeprawiamy się promem do portu Cirkewwa I przyjeżdżamy późnym popołudniem do hotelu.

19:00 Obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień VI

Trzy miasta: Vittoriosa, Cospicua i Senglea,Wielkie Tureckie Oblężenie w 1565 Triumf rycerzy Zakonu MaltańskiegoWyjeżdżamy z hotelu o godz. 08.30 i docieramy do pierwszego z miast, Birgu, zwanym również Vittoriosa, na cześć zwycięstwa nad Turkami w roku 1565.Msza święta, którą rozpoczniemy zwiedzanie Trzech Miast odbędzie sie w kościele kolegialnym pod wezwaniem Św. Wawrzyńca (St Larentius) w Birgu.Tablica pamiątkowa we wnętrzu kościoła informuje nas, że tu właśnie znajdował sie pierwszy kościół ufundowany przez Normanów, po zdobyciu przez nich Malty w roku 1090 i zakończeniu dominacji arabskiej na wyspie.Od momentu przybycia Zakonu Maltańskiego na wyspę spełniał on rolę kościoła zakonnego aż do roku 1571, gdy rycerze przenieśli się go swej nowej fortecy, nazwanej na cześć zwycięskiego Wielkiego Mistrza z komandorii Francji, La Valletta. Kościół ucierpiał niezwykle w wyniku bombardowań niemieckich w czasie II wojny światowej. Zostało zniszczone sklepienie kościoła i kopuła, co zostało pieczołowicie odbudowane po wojnie. Najważniejszym dziełem sztuki znajdującym sie w kościele jest obraz pędzla Mattia Pretti, 1613-99, przedstawiający męczeństwo Św. Wawrzyńca,Potężna forteca, Birgu (Cięta Vittoriosa) jest atrakcją turystyczna przyciągająca wielu zwiedzających. Ta forteca odegrała decydującą rolę w czasie Wielkiego Tureckiego Oblężenia w 1565 roku. Po przybyciu na Maltę w roku 1530 rycerze zakonni zbudowali w Birgu siedziby dla komandorii zakonnych wchodzących w skład zakonu. Niektóre z nich zachowały sie do chwili obecnej i obejrzymy rezydencje rycerzy francuskich i angielskich a z zewnątrz również pałac rycerzy hiszpańskich i portugalskich.Przejedziemy przez miasto Cospicua (po maltańsku Bormla), w którym zachowało sie jedynie niewiele autentycznej architektury renesansowej w wyniku bombardowań podczas II wojny światowej. Potężne fortyfikacje tego miasta zaczęto budować w roku 1637,, a prace nad umocnieniami kontynuowano przez następne 70 lat. Zachowały sie również potężne mury obronne i bastiony tzw. Linii Cotonera, okalającej Trzy Miasta. Powstały one po roku 1670 na zlecenie Wielkiego Mistrza Zakonu, Hiszpana, Nicolau Cottoner, 1663 – 80.

Celem naszej wyprawy jest następna forteca, Senglea, nazwana tak na cześć swego fundatora, Wielkiego Mistrza, Francuza, Claude de la Sengle (1494 – 1557). Wtedy to właśnie zbudowano potężny fort Św. Michała, który odegrał olbrzymia role podczas oblężenia fortecy przez Tuków w 1565 roku. Umocnienie murów obronnych Malty dokonane przez C. De la Sengle miało decydujące znaczenie dla pokonania armii tureckiej i zwycięstwa, które rozsławiło imię Zakonu Maltańskiego wśród wszystkich państw chrześcijańskiej Europy. Z małego ogrodu, Gardiod, położonego na murach obronnych miasta, rozciąga sie wspaniały widok na Wielki Port.

Obejrzymy również z zewnątrz (fortyfikacja jest jeszcze niedostępna do zwiedzania z powodu prowadzonych prac remontowych) Fort St Angelo. Fort ten został wzniesiony na miejscu niewielkiej twierdzy zbudowanej najprawdopodobniej przez Fenicjan, rozbudowanej przez Kartagińczyków i Rzymian. Z pewnością część murów obronnych można datować na okres dominacji arabskiej (870 – 1090) a swoją obecną formę zawdzięcza on rozbudowie dokonanej przez architektów Zakonu Maltańskiego. Fort Saint Angelo stał się najważniejszą twierdzą rycerzy na Malcie, siedzibą Wielkich Mistrzów, aż do czasu wybudowania nowej stolicy Zakonu, potężnie ufortyfikowanej twierdzy La Valletta. Właśnie w tym forcie mieściło sie centrum obrony rycerzy, którymi dowodził sam Wielki Mistrz, Jean Parisot de la Valette, w roku 1565. Dzięki męstwu obrońców wyspy i zaciętym walkom prowadzonym przez szereg miesięcy rycerze Maltańscy zdołali sie obronić i ta strategicznie ważna wyspa pozostała w rękach Zakonu aż do końca XVIII wieku, znacznie przyczyniając sie do osłabienie dominacji nieprzyjaciół krzyża na wodach Morza Śródziemnego.

Do hotelu udajemy sie około godz. 15.00

19:00 Obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień VII

Zatoka Marsaxlokk, Lazurowa Grota

Południowe klify Malty

Wyjazd z hotelu

Trasa naszej podroży prowadzi do miejscowości Marsaxlikk, położonej na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy. Jest to typowa wioska rybacka, znana z odbywających się tu w każdą niedzielę targów rybnych. Tu znajdują się też dziesiątki zacumowanych łodzi rybackich z typowymi oczyma na burcie na dziobie; związane jest to ze starym przesądem rozpowszechnionym na całym Morzu Śródziemnym, według którego pomogą one dostrzec zagrażające niebezpieczeństwo.
Zatoka stanowi dogodne miejsce do zacumowania okrętów i tu wg. tradycji dobili swoimi łodziami

Fenicjanie w połowie VIII wieku p.n.e. Biorąc wyspę w swoje posiadanie. Tu również wylądował w 1565 roku 30-to tysięczna armia turecka, chcąc zmusić rycerzy Zakonu Maltańskiego do kapitulacji. W pobliżu zatoki znajduje się wiele miejsc związanych z historią Malty, jak choćby pozostałości świątyni megalitycznej na wzgórzu Tas-Silġ

Msza święta, zamówiona ekskluzywnie dla naszej grupy pielgrzymkowej, odbędzie się w Kościele parafialnym pod wezwaniem Naszej Pani z Pompei (Tour Lady of Pompei) w zatoce Marsaxlokk. Po mszy przewidziany jest spacer na pięknym wybrzeżu lub oglądanie straganów z suwenirami na lokalnym targu.

Dalsza podróż wiedzie nas do sławnej Lazurowej groty położonej pośród majestatycznie wznoszących się klifów na południowym wybrzeżu Malty. Za dodatkową oplatą będzie możliwość popłynięcia łódeczką, aby obejrzeć wnętrze groty, która jest dostępna jedynie od strony morza. Od strony lądu, gdzie się zatrzymamy w celu zrobienia zdjęć, widoczny jest jedynie jej cześć, olbrzymi fragment skały, której wnętrze zostało wypłukane falami morskimi.

Wokół groty znajduje się wiele sklepików i małych restauracyjek, gdzie można zjeść obiad. Polecamy dobrą rybę, którą tu można zjeść znacznie taniej, w którejś z rodzinnych restauracyjek niż w renomowanych lokalach w znanych kurortach turystycznych.
Po przerwie obiadowej, około godz. 15.00 wyruszamy w drogę powrotna do naszego hotelu.

19:00 Obiadokolacja i nocleg.

 

Dzień VIII

Droga Powrotna do Polski

Wykwaterowanie z naszego hotelu nastąpi o godzinie 11:00 .

Msza Święta w kościele w Bugibbie o godzinie 11:45

Obiad w hotelu 12:15 po obiedzie wyjazd na Lotnisko. Wylot 17:40. Planowany powrót do Warszawy godzina 20:25. Transfer do Białegostoku.

CENY | TERMINY | Informacje dodatkowe

Świadczenia:

 • transfer na lotnisko Białystok Warszawa- Bialystok
 • przelot linianim Air Malta ( narodowy przewoźnik)
 • zakwaterowanie w hotelu 4*
 • śniadania, obiadokolacje, woda i wino do kolacji
 • opieka pilota przewodnika z językiem polskim na Malcie
 • transfery lotnisko – hotel - lotnisko
 • autokar w trakcie realizaji porgramu
 • bilety wstępu
 • rejs na wyspę GOZO
 • rejs po porcie Grand Harbour
 • ubezpieczenie NNW, KL, bagaż
 • składka TFG

Uwaga! Taksa klimatyczna płatna na miejscu 3,50 Eur za cały pobyt od osoby

Zadaj pytanie

Kontaktując się z nami poprzez poniższy formularz akceptujesz zapis:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w zakresie niezbędnym do zawarcia umowy uczestnictwa w imprezie turystycznej oraz ewentualnie umowy ubezpieczenia uczestników imprezy turystycznej przez Biuro Podróży NOWATOR Czesław Mirosław Płoński w Białymstoku. Jednocześnie oświadczam, że zostałem poinformowany(-a) o sposobie i celu przetwarzania danych osobowych , o możliwości wycofania tej zgody w dowolnym momencie (w granicach przepisów ustawy) oraz o możliwości wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych) w przypadku uznania, że przetwarzanie narusza przepisy dotyczące ochrony danych osobowych.

Skontaktuj się z nami

Jeżeli chcesz więcej informacji uzupełnij ten formularz. Skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe. Proszę uzupełnij wszystkie wymagane pola.

captcha
Dzisiaj jest: 28 Styczeń 2021
Imieniny obchodzą: Walery, Radomir, Karol
Copyright © 2016 Nowator :: Biuro Podróży, wycieczki, wczasy, pielgrzymki, bilety lotnicze. All Rights Reserved.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę ... Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Ciasteczko (formalnie HTTP Cookie, w skrócie ang. cookie, tłumaczone czasem niepoprawnie jako plik cookie) – mały fragment tekstu, który serwis internetowy wysyła do przeglądarki i który przeglądarka wysyła z powrotem przy następnych wejściach na witrynę...

WIĘCEJ informacji - kliknij w link poniżej:

https://pl.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie