Nowator 9 Wycieczki 9 Pielgrzymki 9 Pielgrzymka – Cypr – 8 dni

Pielgrzymka – Cypr – 8 dni



Skontaktuj się po szczegóły
Pafos, Góry Troodos, Nikozja, Salamina, Famagusta, Larnaca, Limassol, Kirenia

Termin: Skontaktuj się po szczegóły

Jesteś zainteresowany/a ofertą? Skontaktuj się z nami

Dzień 1.

Przylot na lotnisko w Larnace. Spotkanie z przewodnikiem cypryjskim. Transfer autokarem do hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 2.

Pafos. Pafos to urokliwe miasto oraz popularny ośrodek turystyczny położony na południowo-zachodnim wybrzeżu Cypru. W czasach rzymskich i hellenistycznych to portowe miasto było stolicą kraju, dziś jest oblegane przez tłumy zagranicznych turystów. Ważny region wyspy pod względem archeologicznym i religijnym. Pafos to przede wszystkim zabytki pochodzące z różnych epok, dzięki którym miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Przejazd przez YEROS Kipou (święte ogrody Afrodyty) wzdłuż zachodniego wybrzeża do „Skały Afrodyty”, miejsca gdzie według mitologii narodziła się bogini piękności i miłości Afrodyta. Następnie udamy się do Kato Pafos, gdzie zobaczymy kościół Chrysopolitissa, wybudowany w XIII w. na ruinach największej wczesnochrześcijańskiej bazyliki na wyspie oraz pręgierz św. Pawła Apostoła. Zobaczymy również Grobowce Królewskie. Kompleks składa się z około stu podziemnych grobowców, które wykuto w litej skale. Większa część z nich datowana jest na IV wiek przed Chrystusem. W niektórych z nich można znaleźć kolumny w stylu doryckim, na ścianach zachowały się również pozostałości fresków. Wbrew nazwie, w grobowcach nie spoczął żaden król, lecz chowano w nich pafijskich arystokratów i innych dostojników, między innymi namiestników zarządzających wyspą. Ich „królewskość” odnosi się głównie do ogromu całego kompleksu. Kolacja i nocleg.

Dzień 3.

Cerkwie i zabytki UNESCO w Górach Troodos. Góry Troodos oddzielają wysokim pasmem północną część wyspy od południowej. Wytyczonych jest tutaj dużo ciekawych tras między innymi szlak wiodący wzdłuż najpiękniejszych kościółków (spośród których aż 10 wpisano na listę UNESCO) i klasztorów (najsłynniejszym jest klasztor Kykkos).

Dalej kierujemy się do wioski Kalopanagiotis. Zobaczymy kościół św. Jana Lampadistis. Pierwotnie był to klasztor. Kompleks składa się z trzech kościołów – Agios Herakleidios, Ioannis Lampadistis i łacińskiej kaplicy, które pokrywa jeden, ogromny, drewniany dach. W kościele znajdują się wspaniałe freski z XII i XVI wieku i najstarszy, drewniany templon na Cyprze pokryty bestiami o heraldycznym wyglądzie. Przejazd do klasztoru Kykko. Najsłynniejszym i najbogatszym klasztorem na Cyprze jest wspomniany już wcześniej męski klasztor Kykkos, którego patronką jest Matka Boża. Klasztor słynie z Ikony Najświętszej Dziewicy. Kokkos Omodos – degustacja wina, syropu z drzewa chlebowego i słodyczy cypryjskich. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 4.

Nikozja. Lefkozja (Nikozja), stolica Cypru. Położona mniej więcej w centralnej części Cypru, z bogatą historią, sięgającą Epoki Brązu. Stolicą Cypru stała się w XI w. Wspaniałe miasto z Pałacem Królewskim i ponad 55 kościołami. Stolica Cypru pozostaje jedyną na świecie podzieloną stolicą, z częścią północną (turecką) i częścią południową (grecką), oddzielonymi od siebie „Zieloną Linią” (tzw. Linią Demarkacyjną), strefą zdemilitaryzowaną utrzymywaną przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Centrum miasta oddziela od reszty terytorium XVI-wieczny Mur Wenecki zbudowany z żółtego piaskowca. Wizyta w katedrze św. Jana. Prawosławna katedra Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego w Nikozji, wybudowana w 1662 r. na ruinach średniowiecznego klasztoru benedyktynów. Wewnątrz świątyni znajduje się złocony ikonostas. Ściany i sufit w całości są pokryte freskami. Wśród najlepiej zachowanych wyróżniają się Sąd ostateczny i Stworzenie świata oraz cykl ilustrujący ponowne odnalezienie relikwii apostoła Barnaby. Spacer po Starym Mieście Laiki Gitoni. Następny punkt programu to gotycka katedra św. Zofii w północnej części miasta. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 5.

Salamina, Famagusta i Larnaca. Famagusta leży na wschodnim wybrzeżu wyspy, nieopodal Salaminy. Jest jednym z najpiękniejszych miast wyspy, otoczona Murem Weneckim.

Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie od kościoła św. Łazarza w centrum Larnaki. Jest on poświęcony świętemu Łazarzowi, który po wskrzeszeniu przez Jezusa miał żyć w Larnace i działać jako biskup. Tu, według przekazów, został pierwszym biskupem Kitionu – obecnie Larnaki oraz jej świętym patronem. I tu został pochowany. Czas wolny na promenadzie. Kontynuacja podróży do Famagusty. Tu zwiedzimy katedrę św. Mikołaja. Następnie udamy się do Salaminy. Zobaczymy ruiny starożytnego gimnazjum, łaźnie rzymskie, bazylikę Agios Epifanios. Bazylika została wybudowana w IV w. Zobaczymy również Grobowiec św. Barnaby. Powrót na kolację i nocleg.

Dzień 6.

Wypoczynek lub fakultatywnie wycieczka: Centrum Limassol, gdzie zobaczymy średniowieczny fort, zbudowany w XIV w. jako część bizantyjskiego zamku. Pojedziemy przez plantację cytrusów aż do miasta Kourion. W jego części wschodniej mamy okazję zobaczyć ruiny grecko-rzymskiego teatru z II w.p.n.e, ogromną zadaszoną willę rzymskiego bogacza z pierwszymi chrześcijańskimi mozaikami, która w czasach wczesnochrześcijańskich pełniła rolę publicznych łaźni (kompleks Eustoliosa). Zobaczymy również katedrę z V w. oraz winiarnie w Limassol. Na koniec mała wioska Omodos z klasztorem Świętego Krzyża. Degustacja wina w jednej z winiarni. Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 7.

Morfu, St. Mamas, Kirenia, Bella Pais. Śniadanie. Wyjazd na północny zachód do miasta Morfu. Zwiedzimy tu bizantyjską świątynię St. Mamas z sarkofagiem świętego. Następnym celem zwiedzania jest Kirenia – turecka część Cypru. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim takim atrakcjom jak: wspaniały średniowieczny zamek oraz stary port. Dotrzemy również do zamku św. Hilariona. To majestatyczna twierdza w północnej części Cypru, znajdująca się na wysokiej skale (732 metry n.p.m.) w malowniczej scenerii gór Kirenii. Jego historia sięga czasów wczesnego średniowiecza, kiedy to przybyły tu z Palestyny św. Hilarion założył pustelnię. Zobaczymy Opactwo Bella Pais – ruiny klasztoru wzniesionego w XIII w. Powrót do hotelu, czas wolny, kolacja, nocleg.

Dzień 8.

Śniadanie, transfer na lotnisko, wylot do Polski.

Świadczenia:

  • bilety lotnicze
  • zakwaterowanie w hotelach ***
  • śniadania, obiadokolacje
  • opieka przewodnika z językiem polskim na całej trasie na Cyprze
  • ubezpieczenie NNW + KL

Uwagi:

dopłata do pokoju 1-osobowego

bilety wstępu płatne dodatkowo

składka na TFP i TFG

Grupa minimum 25 osób

Biuro Podróży Nowator

ul. Marii Skłodowskiej-Curie 13
15-275 Białystok

Pn. – Pt. w godz. 09:00 – 17:00

Może Ciebie zainteresować

Pielgrzymka – Cypr – 8 dni

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Przetwarzanie danych osobowych